Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (Стаття 11 Закону).
На основі звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин оформляються Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів підприємства для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови:
- неперевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки.
- неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел.
- дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
Відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони атмосферного повітря несуть особи винні у:
- порушенні прав громадян на безпечне для життя і здоров'я навколишнє природне середовище.
- перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел.
- перевищенні нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах пересувних джерел.
- викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону.
- перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
- недотриманні вимог, передбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно Наказу Мінприроди № 108 від 09.03.2006 р. про затвердження інструкції "Про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців" документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців (далі - Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів), є невід'ємною частиною заяви на отримання дозволу на викиди (п. 1.3).
Для отримання дозволу на новостворені стаціонарні джерела до заяви додаються пропозиції на отримання дозволу, передбачені у пункті 2.17 розділу 2 Інструкції, за наявності затверджених нормативів граничнодопустимих викидів. Затвердженими нормативами граничнодопустимих викидів вважаються величини викидів забруднюючих речовин у складі проектної документації, яка має позитивний висновок комплексної державної експертизи, а для об'єктів, затвердження проектів будівництва яких у межах законодавства України не потребує висновку комплексної державної експертизи, - позитивні висновки державної санітарно-гігієнічної та державної екологічної експертиз.
Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, виконуються з урахуванням вимог Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними і біологічними речовинами), затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.07.97 N 201 (далі - ДСП-201-97), та Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.96 N 173 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 24.07.96 за N 379/1404 (далі - ДСП-173-96) (п. 1.8).
Маючи всі необхідні дозволи, ліцензії, досвідчених фахівців, технічне та програмне забезпечення, ТзОВ «НДВП «Екологія» розробляє Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин для підприємств України будь-якої форми власності.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видається підприємствам на основі позитивних результатів експертизи Документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів в органах Державної санітарно-епідеміологічної служби України і Департаментах екології та природних ресурсів обласних держадміністрацій.