Мета проведення атестації робочих місць - оформити правові підстави надання на підприємстві передбачених законом гарантій і компенсацій для працівників із шкідливими та небезпечними умовами праці.
ТзОВ "НДВП "Екологія" пропонує послуги по атестації робочих місць:
- Консультації при складанні наказу про проведення атестації робочих місць.
- Визначення та оформлення переліку робочих місць, що підлягають атестації.
- Санітарно-гігієнічні дослідження фізико-хімічних факторів виробничого середовища і трудового процесу.
- Дослідження важкості та напруженості трудового процесу на робочому місці.
- Оформлення протоколів досліджень за формами, затвердженими Міністерством охорони здоров'я України.
- Дослідження повноти зайнятості робочого дня з визначенням тривалості дії виробничого фактора (фотографія робочого дня).
- Складання "Карти умов праці".
- Проведення розрахунків доплат до тарифних ставок та тривалості додаткової відпустки за роботу в шкідливих умовах.
- Складання переліків робочих місць, яким пропонується пільгове пенсійне забезпечення (Списки №1, 2).
- Складання переліків робочих місць, яким пропонується пільги та компенсації,передбачені законодавством (доплата, додаткові дні відпустки, безкоштовне спецхарчування).
- Консультації при оформленні та видачі наказу про результати проведення атестації.
Кому це потрібно?
Роботодавець повинен організувати на своєму підприємстві атестацію робочих місць, якщо його виробництво (техпроцеси, обладнання, сировина, продукція) є потенційним джерелом шкідливих та небезпечних факторів, які можуть несприятливо впливати на здоров'я працівників (п.1.Порядку №442).
Правовою підставою для проведення таких атестацій служать нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, а також списки виробництв, професій та посад із шкідливими умовами праці (п.1.2 Рекомендацій №41).
Для того щоб з'ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство з небезпечним або шкідливим виробництвом вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також:
- Списки виробництв, професій та посад, що дають право на пільги при отриманні пенсії за віком, затверджені Постановою №36.
- Переліки робіт, на яких встановлюється підвищена оплата праці (наприклад, переліки таких робіт у будівництві, затверджений постановою №576).
- Список виробництв, робіт, професій та посад, робота на яких дає право на додаткову відпустку (Постанова №1290).
- Перелік №4430-87, що містить назви хімічних речовин, при роботі з якими рекомендується видавати молоко.
Знайшовши в цих документах роботи, фактори, професії, які є на робочих місцях його підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць. Причому атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.
Як проводиться атестація робочих місць?
Основні нормативні документи, що регулюють процес проведення атестації робочих місць на підприємстві, - Постанова №442 та Рекомендації №41. Проведення атестації оформляється наказом керівника, у якому вказується склад атестаційної комісії, порядок проведення досліджень робочих місць і т.д.
Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Частіше атестація може проводитися, якщо це прямо передбачено колективним договором підприємства. Позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
Для санітарно-гігієнічних досліджень при атестації залучаються лабораторії, які атестовані Державним центром стандартизації, метрології та сертифікації і мають свідоцтво МОЗ України на право проведення досліджень з метою атестації.
Якщо атестацію не проводити, які можуть бути наслідки?
По-перше, якщо атестація не проводилася, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг і т.д.) при перевірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат, а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
По-друге, якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме працівникам належні гарантії та виплачуватиме компенсації, то кожний працівник, що працює в шкідливих умовах може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі не проведення атестації не тільки не врятує роботодавця від відповідальності, але навпаки стане доказом його провини.
По-третє, непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорну праці, зокрема Постанови №442. Порушник - керівник підприємства може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу від 2 до 5 НМДГ (ч.2 ст.41 КУпАП).